A természettel harmóniában élni a természeti népeknél alapvető érdek volt, hiszen életük, táplálkozásuk, alapvető forrásaik attól függtek, hogy mennyire ismerték és tartották tiszteletben a természet erőforrásait.
Ma, amikor az ember mindennapi élete, biztonsága nagyrészt függetlenedett a természettel való kapcsolatától, elfelejtettük azt az ökológiai tudást és alázatot, ami a természeti népeknél még megvolt.
Mindazonáltal az egyénben megvan az igény a természettel harmonikus életre, ezt többféle irányzat és mozgalom is példázza. Ugyanakkor kollektíve, globálisan, még mindig nem teszünk eleget azért, hogy a Földön élő 7 milliárd ember, ha nem is teljes harmóniába, de legalább valahol egyensúlyba kerüljön a természettel.
A természeti népek tudását megfelelően értékelve és hasznosítva korunk környezeti problémáinak egy részével is könnyebben bírkózhatnánk meg!
Az ENSZ Közgyűlése 2011-ben egy interaktív dialógust kezdeményezett "Harmóniában a természettel" címmel. A dialógus fő céljai annak definiálása, hogy hogyan lehet elősegíteni a holisztikus gondolkodást a környezettel a természettel kapcsolatban. A másik cél a jó gyakorlatok összegyűjtése nemzetközi szinten.
A Bolíviai javaslatnak (Rio+20) 5 fő fejezete van:
1. Hogyan tesszük tönkre az egyensúlyokat a földi ökoszisztémákban
2. Fenntartható fejlődés a XXI. században.
3. A fenntarthatóság eszköztára
4. Hamis megoldások
5. Globális irányítás és társadalmi részvétel
Az eredeti anyagokat a forrásként megadott linkeken olvashatjuk.
http://en.wikipedia.org/wiki/Harmony_with_nature
http://www.un.org/en/ga/president/65/initiatives/HarmonywithNature.html